„Marzenia o lataniu (dużym i małym)”

Jak wyglądały pierwsze maszyny latające i jak długi był pierwszy lot? Jak wysoko może wznieść się balon? Ile waży szybowiec? Oto zagadnienia wykładu dr Moniki Paluch-Ferszt i Pana Adama Ferszt.

Opowieść o lataniu rozpoczniemy od historii braci Wright – amerykańskich pionierów lotnictwa, uważnych za twórców pierwszego samolotu. Dzieci poznają kolejne rekordy, odległości, prędkości, ładowności oraz pola zastosowań samolotów. Dr Monika Paluch-Ferszt przedstawi różne podejścia do latania, opowie o technologiach stosowanych we współczesnym lotnictwie. Dowiemy się, do czego wykorzystuje się tunele aerodynamiczne oraz do czego mogą służyć symulatory lotów. Spotkanie zakończy opowieść o modelarstwie, czyli lotnictwie w mniejszym wydaniu. Wykład „wyląduje” na temacie bezzałogowych systemów latających, technologii XX w. a salę opanują drony.

Monika Paluch–Ferszt jest doktorem w Zakładzie Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań Uniwersytetu Śląskiego. Zawodowo pełni funkcję projektantki, elektronika i informatyka w firmie EX.T. Jest jedyną Polką w międzynarodowym projekcie AutoQuad, który zajmuje się projektowaniem kontrolerów lotu dronów. Ukończyła kurs pedagogiczny oraz posiada znaczne doświadczenie dydaktyczne zdobyte w trakcie pokazów, warsztatów i wykładów dla dzieci, młodzieży i studentów. Prelegentka Uniwersytetu Śląskiego Dzieci oraz licznych festiwali nauki. Organizatorka konferencji naukowych i pokazów dydaktycznych. Prywatnie fotograf, modelarz, podróżniczka.