„Nauka i sport – to jest to. O niezwykłych możliwościach naszego organizmu oraz o tym, że trening czyni mistrza”

Jak daleko może skoczyć człowiek? Jak szybko może biec? W jaki sposób trening wpływa na ciało człowieka? Okazuje się, że nasz organizm podlega różnym prawom, w których fizyka odgrywa szczególne znaczenie. Prawa te dają nam nie tylko ogromne możliwości w pokonywaniu różnych rekordów, czy też wykonywaniu bardzo skomplikowanych ruchów, ale określają również pewien kres możliwości produkcyjnych naszych mięśni, układu kostnego czy też ogólnie rzecz ujmując – wydolności organizmu. Poznanie anatomicznych i fizycznych zależności naszego organizmu może pomóc w wykonaniu najlepszego/najdalszego rzutu, skoku czy trenowanej ewolucji. Zrozumienie występujących w naszym organizmie zależności fizycznej strony funkcjonowania organizmu człowieka może prowadzić do odpowiedzi na pytanie jak zostać najlepszym w jakiejś dyscyplinie sportu lub zwyczajnie jak wykonywać nasz ulubiony sport w sposób bezpieczny i jednocześnie gwarantujący sukces. Wykład dr hab. Armanda Cholewki to próba przybliżenia praw fizyki rządzących wybranymi dyscyplinami sportu oraz odpowiedzi na pytanie jak wykorzystać fizykę w zdrowym sporcie.

Przez ponad 10 lat pracy zawodowej zajmuje się szeroko rozumianym wykorzystaniem metod fizycznych w diagnostyce medycznej oraz terapii. Prowadzi wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria z zakresu biomedycznych aplikacji praw fizyki oraz fizyki medycznej. Od roku 2011 jest Prezesem Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej. Należy do grona ekspertów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia do wypracowania standardów kształcenia na tym kierunku.

Doświadczony wykładowca Uniwersytetów Dziecięcych. Od 2012 roku systematycznie prowadzi wykłady w Uniwersytetach Dziecięcych działających na terenie całego kraju m.in. sieć Uniwersytetów Dziecięcych WSB, Śląskie Uniwersytet Dzieci. Przykładowa tematyka wykładów: „Co nas ziębi, a co grzeje? Temperatura naszego ciała”, „Fabryka Zwana Organizmem”.