Dzieciństwo to jeden z najpiękniejszych etapów ludzkiego życia. To okres poznawania i odkrywania świata. Od 2008 roku systematycznie rozwijamy pasje, zainteresowania oraz wiedzę naszych małych studentów. W największej w Polsce sieci Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB (do 15 kwietnia 2018 r. – Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej) swoje kompetencje poszerza ponad 3 000 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 12 lat.

Wzbudzamy zainteresowanie poprzez prowadzenie pasjonujących wykładów, warsztatów oraz wizyt studyjnych dotykających swoją tematyką różnych dziedziny nauki. Dzieje się tak za sprawą doświadczonych pracowników naukowych i dydaktyków akademickich z całej Polski, którzy w ramach Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci prezentują wybrane zagadnienia w oparciu o klasyczny podział wiedzy na nauki przyrodnicze, formalne, humanistyczne, społeczne i politechniczne. Wspierani przez przygotowane prezentacje multimedialne, filmy, liczne pomoce dydaktyczne, eksponaty, doświadczenia i wykonywane eksperymenty, docierają do wyobraźni i umysłów nawet 6-latków.

Uniwersytety dziecięce pomagają pokonywać opór w stosunku do trudnych lub nielubianych przez dzieci tematów – „antytalenty” matematyczne nagle zaczynają interesować się zagadkami logicznymi, fraktalami, eksperymentami fizyczno-chemicznymi i astronomią, inni odnajdują w sobie duszę artysty lub zamiłowanie do nauk przyrodniczych – anatomii, botaniki lub nauk o ziemi.

Harmonogram zajęć Uniwersytetu Dziecięcego Akademii WSB w danej gminie obejmuje zazwyczaj 10 interaktywnych 60-minutowych wykładów, które realizowane są w soboty (średnio raz w miesiącu). Program zajęć uzupełniają warsztaty fakultatywne organizowane w tygodniu, w godzinach popołudniowych realizowane w różnych gminach. Studenci Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB mogą uczęszczać na warsztaty do dowolnie wybranej lokalizacji. Warsztaty realizowane są zarówno w formie jednorazowych spotkań (zwykle 60 lub 90 minutowych), jak i spotkań cyklicznych.

Studenci Uniwersytetów Dziecięcych WSB zapraszani są także do brania udziału w innych inicjatywach realizowanych przez Akademię WSB (m.in. Pociąg do Nauki, Akademia Młodego WykładowcyKonferencje Naukowe Dzieci i Młodzieży, Festiwal Nauki).

Nie zapominamy również o rodzicach oraz opiekunach, dla których przygotowaliśmy spotkania z ekspertami oraz możliwość podnoszenia kompetencji rodzicielskich i zawodowych m.in. w ramach Tygodnia Bezpłatnych Szkoleń w Akademii WSB, Festiwalu Nauki oraz licznych konferencji.

Rozwijamy się dzięki i dla naszych małych studentów. Zapraszamy Cię do współtworzenia społeczności akademickiej Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB!

Opinie

Witajcie! Nazywam się Joasia. Na zajęcia w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym uczęszczam już od 4 lat. Mam wszechstronne zainteresowania, jednak największą przyjemność sprawia mi uprawianie sportu. W zeszłym roku rozpoczęłam swoją przygodę z siatkówką, która stała się moją pasją. Moje największe marzenie - zagrać w siatkarskiej reprezentacji Polski i zdobyć Mistrzostwo Świata. Czekam na wykład, który mógłby zainteresować większość DUDusiów „Nauka i sport – to jest to. O niezwykłych możliwościach naszego organizmu oraz o tym, że trening czyni mistrza”. Do zobaczenia na Uniwersytecie"

Asia – studentka 4 roku Uniwersytetu Dziecięcego WSB

"Witajcie! Mam na imię Mateusz, w tym roku skończę 7 lat. Chodzę do zerówki. Od września idę do szkoły. Mam różnorodne zainteresowania - uwielbiam gotować z mamą, zwiedzać (szczególnie zamki). Uczęszczam na robotykę, lubię składać lego. Bardzo lubię muzykę i taniec. Interesuje się astronomią i dinozaurami. Jeszcze nie wiem czym chciałbym zajmować się w przyszłości. Po pierwszych zajęciach na Uczelni wiem, że nauka jest fajna!”

Mateusz 
– student 1 roku Uniwersytetu Dziecięcego WSB

„Uniwersytet Dziecięcy jest dla mnie czymś, czego szukałam dla swojego dziecka. Zaspokaja jego ciekawość, daje odpowiedzi na nurtujące pytania od wykształconych, kompetentnych ludzi. Zajęcia prowadzone są bardzo ciekawie, interaktywnie. Jakub wraca z nich „napełniony” wiedzą, zachęcony do dalszych badań określonego tematu.”

Aleksandra Matkowska 
- mama Kuby

„Nasza córka Ola chodzi na zajęcia UD-u już drugi rok. Chętnie uczestniczy w wykładach, na których uzyskuje wiele ciekawych informacji. Później w czasie zajęć w szkole dzieli się zdobytą wiedzą z kolegami i koleżankami w klasie. Mimo wielu zajęć w tygodniu (szachy, basen, ceramika) Ola chętnie wstaje w soboty, by wziąć udział w wykładach. Najbardziej Oli podobają się zajęcia z grupą Pana Korka, zajęcia dotyczące dinozaurów oraz Internetu. Chętnie też bierze udział w warsztatach. Ola ma na zajęciach swoją grupę zaprzyjaźnionych "Studentów", z którymi zawsze spotyka się na wykładach. Była bardzo zadowolona i dumna, gdy odebrała z rąk Pana Dziekana dyplom ukończenia II roku zajęć. Co do współpracy z nami - Rodzicami, to bardzo fajnie sprawdza się przypomnienie o zajęciach przez maila oraz sms.”

Barbara Cieślar-Kurek 
– mama Oli

Ciekawość, chęć odkrywania i radość z poznawania świata, tego właśnie uczę się od moich małych studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie zajęciach w ramach Uniwersytetów Dziecięcych. Tym chętniej dzielę się z nimi moją wiedzą i jeszcze chętniej odpowiadam na często bardzo skomplikowane pytania.

dr Paweł Sobczak – 
ekspert z zakresu logistyki i transportu, wykładowca Uniwersytetów Dziecięcych

Aktualności

Jak przeprowadzić operację przeszczepu serca?

Jak przeprowadzić operację przeszczepu serca? Na to trudne pytanie 4 stycznia 2020 r. odpowiedział naszym Studentom, Rodzicom oraz opiekunom, dr hab. n. med. Michał Zembala, kardiochirurg, kierownik Oddziału Kardiochirurgii i Transplantologi Śląskiego Centrum Chorób...

Dr Tomasz Rożek w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym!

I wystartowaliśmy z cyklem "Dziecięcy Szczyt Klimatyczny" w Uniwersytetach Dziecięcych Akademii WSB. Wykład "Zmiany klimatu. Czym oddychamy?" wygłosił dr Tomasz Rożek. Pan doktor opowiedział młodym studentom jak ważna jest dla naszego zdrowia jakość powietrza. A...

Dziecięcy Szczyt Klimatyczny

  DZIECIĘCY SZCZYT KLIMATYCZNY w Dąbrowie Górniczej! Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB zapraszają na I dziecięcą debatę ekologiczną w naszej Metropolii. Już w najbliższy poniedziałek 16 grudnia, gościem Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB będzie dr Tomasz...