mgr inż. Michał Szydłowski

Nagrodzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prestiżowym wyróżnieniem „Popularyzator nauki 2014 r.”. Ceniony przez dzieci i dorosłych fizyk-dydaktyk. Uczestnik programów „Mam talent”, „X-Factor”. Prowadził własny program doświadczalny w telewizji Focus TV oraz brał udział w „Porankach Telewizji Katowice” prezentując doświadczenia i chemiczne.

W ramach stypendium doktoranckiego prowadził badania naukowe z fizyki półprzewodników w Instytucie Fizyki (Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej). Równocześnie z pracą naukową prowadził zajęcia dydaktyczne oraz wykłady popularnonaukowe z fizyki dla młodzieży i studentów (2002-2007), był sekretarzem Okręgowego Komitetu Olimpiady Fizycznej (2005-2007),  organizatorem Festiwalu Nauki i Multimediów Abstract w Gliwicach (2004, 2005). W roku 2006 otrzymał Nagrodę JM Rektora Politechniki Śląskiej za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego i brytyjskiego Institute of Physics.

Zawodowo zajmuje się przygotowaniem i prowadzeniem wykładów, pokazów i warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Prowadzi wykłady i warsztaty dla dzieci i młodzieży od początku powstania sieci Uniwersytetów Dziecięcych. Przykładowe tematy wykładów:  „Brrrr… – bardzo zimno”, „Uwaga! Monotlenek diwodoru”, „Krótka historia telekomunikacji”, „Kuchenne rewolucje, czyli fizyk w kuchni”

mgr inż. Michał Szydłowski

popularyzator nauki „Pan Korek”