Warsztaty dla studentów Uniwersytetu Dziecięcego Akademii WSB
w roku akademickim 2018/2019

Poniżej prezentujemy tematykę warsztatów, w których udział wezmą studenci Uniwersytetu Dziecięcego Akademii WSB w roku akademickim 2018/2019:

Harmonogram warsztatów:

 

NOWOŚĆ! Ale jaja!

Ozdabianie jajek woskiem jest starą tradycją słowiańską. Najładniejsze pisanki można zachowywać przez wiele lat dla pamięci przyszłych pokoleń. I my tą tradycję chcemy przekazać dalej.
Uczestnicy warsztatów nauczą się jak tworzyć pisanki malowane woskiem, a przy tym będą mogli wykazać się pomysłowością w ich zdobieniu.

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunem.

Uczestnikom zapewniamy:

 • jajka
 • barwniki
 • wosk pszczeli
 • materiały oraz wyposażenie potrzebne do wykonania warsztatów
 • gotowe prace uczestnicy zabierają ze sobą

Ilość miejsc ograniczona

Termin zajęć: 16.04.2019 r. godz. 17.00 – 18.30

Koszt zajęć: 15 zł (dziecko + opiekun) Zgłoszenia: TUTAJ  

NOWOŚĆ! SZACHY dla dzieci

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”
Paul Morphy

Szachy – gra królewska, każdy o niej słyszał a nie każdy potrafi w nią grać. A tym bardziej mało kto wie, jak istotne znaczenie ma gra w szachy w rozwoju każdego człowieka – szczególnie rozwoju dziecka.

7 powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z tą grą
1. Poprawa zdolności poznawczych
2. Wzrost poziomu inteligencji
3. Poprawa umiejętności arytmetycznych
4. Wyostrzenie zdolności językowych
5. Kształcenie umiejętności krytycznego myślenia
6. Rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych
7. Ochrona przed chorobami neurodegeneracyjnymi

Termin zajęć: Start 1.04.2019 r.

Koszt zajęć: 25 zł/miesiąc (zajęcia w każdy poniedziałek) Zgłoszenia: TUTAJ  – Brak wolnych miejsc – 

BLOK warsztatów HISTORYCZNYCH: (NOWOŚĆ)

NOWOŚĆ! Życie i obyczaj rycerskie

Kim byli rycerze? Jakie cechy musieli posiadać średniowieczni wojownicy? Czy Zawisza Czarny istniał naprawdę? Jak wyglądała walka na miecze, topory czy buzdygany? O ważnych wydarzeniach historycznych i rycerskich obyczajach dowiecie się na interaktywnych zajęciach, podczas których uczestnicy będą mieli okazję przymierzyć prawdziwą zbroję i obejrzeć pokaz walki na miecze.

Prowadzący: mgr Tomasz Konopka

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 11.03.2019 r. , godz. 17.00-18.00
  Koszt za udział w warsztacie: 35 zł     Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Życie codzienne w średniowieczu

Jak wyglądało codzienne życie w średniowieczu? Czy było barwne, ciekawe czy raczej nudne? Jak wyglądały  codzienne stroje mieszkańców i czym zajmowała się ludność żyjąca w miastach i osadach. W 2 części cyklu „Lekcje z żywą historią” poznamy czasy średnie od kuchni.

Prowadzący: mgr Tomasz Konopka

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 18.03.2019 r. , godz. 17.00-18.00
  Koszt za udział w warsztacie: 35 zł      Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Życie w średniowieczu, rozrywki i zabawy

Jaką rolę odgrywał taniec w dawnych czasach? Przekonamy się podczas warsztatów tanecznych. Dla miłośników innych rozrywek czekają  zabawy i konkursy np. strzelanie z łuku, rzucanie włóczniami, walki na bezpieczne miecze i wiele innych.  Zapraszamy na średniowieczny plac zabaw!

Prowadzący: mgr Tomasz Konopka

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 25.03.2019 r. , godz. 17.00-18.00
  Koszt za udział w warsztacie: 35 zł      Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Rzemiosło i przedmioty życia codziennego

Nie tylko rozrywką człowiek żyje. To praca była głównym wyznacznikiem życia w średniowieczu. Kim był obwoływacz, czym różnił się naprawiacz od krawca? Na kolejnych warsztatach żywej historii poznamy zdumiewające tajniki średniowiecznego rzemiosła.

Prowadzący: mgr Tomasz Konopka

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 1.04.2019 r. , godz. 17.00-18.00
  Koszt za udział w warsztacie: 35 zł     Zgłoszenia: TUTAJ

Pozostałe warsztaty:

NOWOŚĆ! Projektujesz i drukujesz!

 Czym jest druk 3D? Jak projektować, tworzyć oraz przygotować modele do druku 3D?  Podczas dwugodzinnych zajęć zostanie zaprezentowana możliwości drukarek 3D, krótka historia druku 3D oraz jego zastosowania. Nasi studenci zostaną zapoznani z najnowszą technologią, która jako element nowoczesnej edukacji jest narzędziem dającym nieograniczone możliwości tworzenia, uczy myślenia przestrzennego, a także daje możliwość pracy z niedostępnymi w inny sposób materiałami. Każdy uczestnik zajęć dostanie przygotowany wcześniej element wydruku, który będzie miał możliwość samodzielnie obrobić i zabrać ze sobą. Ponad to na maila zostanie wysłany autorski film instruktażowy w celu repetycji w domu nauki modelowania.

Prowadzący: Tomasz Szuliński- wykładowca Politechniki Śląskiej w Gliwicach w Katedrze RAr-5 Projektowania i Badań Jakościowych w Architekturze. Prowadzi również szkolenia stacjonarne z Digital Paintingu oraz wizualizacji. Jest współzałożycielem Grupy Interfaces – cyklu wydarzeń o designie i architekturze. Prywatnie basista w zespole Curly Heads. Doświadczenie w pracy z dziećmi nabył jako nauczyciel gry na gitarze.

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 28.03.2019 r.

Koszt dla studentów UD: 60 zł  Zgłoszenia: TUTAJ

 

NOWOŚĆ! Wiosenna ceramika

Świąteczne warsztaty z ceramiki dla studentów UD to nie tylko zabawa czy nieskrępowana kreatywność. Praca z gliną wycisza, uczy cierpliwości, umożliwia doskonalenie umiejętności koncentracji oraz samodzielnego doświadczania. Z twórczego punktu widzenia, zajęcia ceramiczne rozwijają wyobraźnię i ekspresję plastyczną. Podczas zajęć dzieci wykorzystują specjalistyczne narzędzia, a także przedmioty z recyklingu. Dzięki temu uczą się znajdować nowe, kreatywne zastosowanie dla przeróżnych przedmiotów codziennego użytku.

Prowadzący: Monika Adamczyk

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 4.04.2019 r., godz. 17.00-18.15
  Koszt za udział w warsztacie: 30 zł   Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Odkrywcy, zdobywcy, tropiciele. Leśne zwierzęta i ich tajemnice

Jaka jest różnica między rogami a porożem?Kim jest mąż sarny? Kto to jest grzywacz? Podczas warsztatów nasi mali studenci odkryją las i jego bogactwa wszystkimi zmysłami: zgadując odgłosy zwierząt, badając ślady leśnych mieszkańców czy poznając dotyk ich sierści. Na zajęciach poznamy również żywego jeża pigmejskiego, którego dzieci będą mogły nakarmić, pogłaskać, a nawet wziąć na ręce.

Prowadzący: mgr Maciej Kupczak

Termin zajęć:

 • Uniwersytet Dziecięcy Akademii WSB w Czeladzi: 15.04.2019 r., godz. 17.00 – 18.30
 • Uniwersytet Dziecięcy Akademii WSB w Łazy: 20.05.2019 r., godz. 17.00 – 18.30
  Koszt za udział w warsztacie: 35 zł     Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Edukacja dla Bezpieczeństwa

Jak bezpiecznie poruszać się na drodze? W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy? Jak bezpiecznie wzywać pomoc?

Na warsztatach z bezpieczeństwa i pierwszej pomocy dzieci za pomocą symulatorów nauczą się zachowania szczególnej ostrożności podczas uczestnictwa w ruchu drogowym oraz tego jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

 

Termin zajęć:

 • Wojewódzki Ośrodek Ruch Drogowego w Dąbrowie Górniczej (ul. Tysiąclecia 56) – 11.03.2019 r., godz. 16.00 – 18.00
  Koszt za udział w zajęciach: Bezpłatne     Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Edukacja Globalna z teatrem Kamishibai: Rzecz o wodzie

Ile litrów wody przeznaczamy na wieczorną kąpiel? A ile litrów musi starczyć ludziom na cały dzień w krajach Globalnego Południa? Dlaczego dziewczynki w niektórych krajach zamiast do szkoły muszą chodzić po wodę? Jak to możliwe, że w niektórych miejscach Globalnego Południa ludzie nie mają dostępu do wody, natomiast mają telefony komórkowe? Podczas warsztatów dowiemy się o współzależnościach jakie występują na Ziemi, dzięki prezentacji opowieści metodą  japońskiego teatru ilustracji Kamishibai.

Prowadzący: inż. Sylwia Grudniak

Termin zajęć:

 • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy: 11.04.2019 r., godz. 17.00-18.30
 • Uniwersytet Dziecięcy Akademii WSB w Ogrodzieńcu: 8.03.2019 r., godz. 17.00 – 18.30  Zgłoszenia: TUTAJ

NOWOŚĆ! Zbuduj sobie Hollywood. Podstawy tworzenia filmów animowanych z wykorzystaniem klocków LEGO

Warsztaty filmowe przybliżające magię animacji poklatkowej. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-12 lat, na których każdy weźmie udział w tworzeniu filmu animowanego: od pomysłu po premierę. Uczestnicy dowiedzą się jak tworzy się filmową historię i co jest potrzebne do stworzenia filmu. Poznają zalety i wady figurek LEGO, a także przeprowadzą casting na postać swojego bohatera. Oprócz tego młodzi filmowcy stworzą scenariusz oraz nauczą się czym jest storyboard, jak projektuje i buduje się scenografię. Pracując  jako scenarzysta, reżyser, scenograf mają okazję nie tylko poznać zawody filmowe, ale zdecydować o efekcie finalnym stworzonej przez siebie produkcji. Żeby zacząć tworzyć, wcale nie trzeba mieć bardzo drogiego sprzętu i studia. Na początek wystarczy to, co mamy w domu: telefon komórkowy, tablet, latarka i trochę klocków.

Zajęcia poprowadzi Pan Andrzej Nowak – autor i twórca niezależnych projektów filmowych i animacji. Z wykształcenia i zamiłowania dźwiękowiec, realizujący się przy tworzeniu efektów post synchronicznych. Miłośnik animacji poklatkowej, starający się przekazywać fascynację tą metodą młodszym pokoleniom. Od prawie dekady aktywnie uczestniczy w polskiej społeczności komiksowej.

Termin zajęć:

 • Uniwersytet Dziecięcy Akademii WSB w Czeladzi: 5.03.2019 r., godz. 17.00-18.30 (grupa wiekowa 8-12 lat)
 • Uniwersytet Dziecięcy Akademii WSB w Zawierciu: 26.03.2019 r., godz. 17.00-18.30 (grupa wiekowa 8-12 lat) – Brak wolnych miejsc –

Koszt dla studentów UD: 35 zł  Zgłoszenia: TUTAJ

 

BLOK warsztatów PRZYRODNICZYCH (6-8 lat):

Przyroda budzi się do życia!

Niezwykłe zajęcia o pierwszych oznakach wiosny. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną zwierzęta, które są symbolami wiosny oraz okresu Wielkanocnego. Małe kury, kaczki i zające odwiedzą studentów Uniwersytetu Dziecięcego Akademii WSB.

 

 

Prowadzący: mgr Maciej Kupczak
Termin zajęć: 17.04.2019 r., godz. 17.00-18.30 (grupa wiekowa 6-8 lat)

Zgłoszenia: TUTAJ

Sekretne życie ślimaków

Podczas 90-minutowych zajęć dzieci będą miały okazję przyjrzeć się z bliska wybranym gatunkom ślimaków, dostrzec ich szczegóły anatomiczne oraz porównać różne gatunki – np. rodzime pomrowy z afrykańskimi ślimakami olbrzymimi. Dowiemy się także po co ślimakom śluz oraz w jaki sposób mieszczą się one w swoim ciasnym domku. Studenci otrzymają karty pracy, a podczas zajęć czekać ich będzie wiele niespodzianek.

 

Prowadzący: mgr Maciej Kupczak
Termin zajęć: 24.04.2019 r., godz. 17.00-18.30 (grupa wiekowa 6-8 lat),

Zgłoszenia: TUTAJ

Co słuchać w ULU?

Podczas 90 minutowych zajęć dzieci poznają ciekawostki dotyczące życia pszczół miodnych oraz pszczół samotnic oraz dowiedzą się jaką rolę w naszym środowisku pełnią te owady. Obalimy także pewne mity oraz rozwiejemy obawy związane z pszczołami. W trakcie warsztatów dzieci przy pomocy narzędzi oraz pomocy naszego wykładowcy skonstruują także domki dla pszczół samotnic.

Prowadzący: mgr Maciej Kupczak
Termin zajęć: 08.05.2019 r., godz. 17.00-18.30 (grupa wiekowa 6-8 lat)
Zgłoszenia: TUTAJ

Pasjonujący świat MOTYLI

Motyle. Zaraz po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Czym zajmuje się entomolog? Jak długo żyją motyle? Gdzie można spotkać największe egzemplarze tych owadów? Świat tych niezwykle kruchych istot jest naprawdę niezwykły. Podobnie jak bogata kolekcja motyli, którą studenci będą mieli okazję obejrzeć z bliska.

 

 

Prowadzący: mgr Maciej Kupczak
Termin zajęć:15.05.2019 r., godz. 17.00-18.30 (grupa wiekowa 6-8 lat)

Zgłoszenia: TUTAJ

BLOK warsztatów NAUKI ŚCISŁE:

Od mikroskopowych ruchów Browna do ruchu planet w Układzie Słonecznym

W pełnym eksperymentów warsztacie naszą podróż rozpoczniemy od obserwacji chaotycznych ruchów cząsteczek w płynie, aby następnie poznać ruch planet Układu Słonecznego. Sprawdzimy czy na Ziemi możemy znaleźć skały z Marsa. Odszukamy najcieplejszą planetę. Ustalimy dlaczego Słońce świeci.

Prowadzący: Popularyzator nauki – Pan Korek, mgr inż. Michał Szydłowski
Termin zajęć: 27.03.2019 r. , godz. 17.00-18.30
Koszt za udział w warsztacie: 35 zł     Zgłoszenia: TUTAJ

Fizyka sportów. Skąd smartfon wie, że się rusza?

Dlaczego w skokach narciarskich tak duże znaczenie ma właściwe „wyjście z progu”? Co decyduje o szybkości, zasięgu i wysokości? Jak nowe technologie pomagają osiągać lepsze wynik sportowe? Na te pytania odpowiedzą mali studenci Uniwersytetu Dziecięcego Akademii WSB wykonując liczne eksperymenty z wykorzystaniem m.in. smartfonów, aplikacji mobilnych, a także sprzętu sportowego/ mini siłowni. W przystępnej formie pokażemy różne aspekty sportu poprzez pryzmat zjawisk i praw fizyki.

 

 • Prowadzący: Popularyzator nauki – Pan Korek, mgr inż. Michał Szydłowski
  Termin zajęć: 6.03.2019 r., godz. 17.00-18.30
 • Koszt za udział w warsztacie: 35 zł         Zgłoszenia: TUTAJ

Akcja-reakcja. Zasady dynamiki Newtona

Wspólnie z szalonymi eksperymentatorami ekipy Pana Korka przyjrzymy się prawom mechaniki klasycznej. Ten dział fizyki zajmuje się ruchem, równowagą i oddziaływaniem ciał w naszym otoczeniu. Mechanika klasyczna oparta jest na prawach ruchu sformułowanych przez angielskiego fizyka, matematyka i filozofa Isaaca Newtona w słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”. Podczas warsztatu zamiast punktów materialnych, sztywnych brył, układów odniesienia, wektorów czy równań ruchu pojawią się balony, gwoździe, półmiski, ogromna drabina, palety do towarów, poduszki, pompa próżniowa oraz wielki materac. Wszystkie te „pomoce naukowe” posłużą do badania ruchu ciał pod wpływem działających sił. Młodzi naukowcy sprawdzą na własnej skórze (dosłownie!) zasadę bezwładności, akcji i reakcji oraz zachowania energii i pędu. Kolejny raz przekonają się, że fizyka choć bywa trudna jest bardzo interesująca.

 • Prowadzący: Popularyzator nauki – Pan Korek, mgr inż. Michał Szydłowski
 • Termin zajęć: 20.03.2019 r. , godz. 17.00-18.30
 • Koszt za udział w warsztacie: 35 zł     Zgłoszenia: TUTAJ

Co łączy meduzę z rakietą kosmiczną?

Okazuje się, że meduzy można znaleźć nie tylko w morzu, ale i na sferze niebieskiej. Przed paru laty astronomowie zaobserwowali galaktyki spiralne, które ciągnąc za sobą błękitne wici gazu i młodych gwiazd, przypominają właśnie te egzotyczne parzydełkowce. Dalsze obserwacje tych intrygujących galaktyk dostarczyły obecnie informacji o tym, skąd się one biorą. Podczas warsztatu wspólnie przeniesiemy się w świat astronomii. Doświadczymy czym jest bezwładność, wystrzelimy model „rakiety kosmicznej” oraz przeprowadzimy kosmiczne, odlotowe eksperymenty.

Prowadzący: Popularyzator nauki – Pan Korek, mgr inż. Michał Szydłowski
Termin zajęć: 13.03.2019 r. , godz. 17.00-18.30
Koszt za udział w warsztacie: 35 zł     Zgłoszenia: TUTAJ

BLOKI warsztatów INFORMATYCZNYCH:

Podstawy programowania

Chcesz się dowiedzieć co na śniadanie jedzą programiści i jak to możliwe, by kilka linijek kodu zapisanych w komputerze spowodowało, że woda leci w kranie, autem dojedziesz do celu, a sonda kosmiczna może odkrywać nowe galaktyki? Przyjdź, zobacz, poznaj i dołącz do nas. Obiecujemy, że nasze warsztaty to wstęp do ciekawego świata, krainy o nieograniczonych możliwościach, krainy przyszłości.

Prowadzący: mgr Piotr Sroczyński z synem Krzysztofem,
Wsparcie: studenci Koła Naukowego F44Red
Terminy zajęć:
część I – 6.03.2019 r., godz. 17.00-18.30, część II – 13.03.2019 r., godz. 17.00-18.30

 • Koszt za udział w bloku warsztatowym: 60 zł

Zgłoszenia: TUTAJ

Projektowanie gier komputerowych

Wyobraź sobie świat, w którym wcielasz się w postać bohatera. Przechodzisz przez kolejne poziomy, po drodze napotykasz na przeszkody, które musisz pokonać. Uważaj! Nigdy nie wiadomo gdzie i jaka pułapka czeka na Ciebie. A może zaraz za zakrętem czai się wstrętny dino-pso-krokodyl…. A teraz wyobraź sobie, że to właśnie Ty tworzysz ten świat… Nic Cię nie ogranicza, a Twoja fantazja pisze kolejne sceny….. Chcesz rozpocząć fantastyczną przygodę, wcielić się w rolę twórcy najwspanialszej gry (bo Twojej) na świecie? Przyjdź do nas. Razem rozpoczniemy być może najlepszą przygodę Twojego życia.

 

 • Prowadzący: mgr Piotr Sroczyński z synem Krzysztofem
 • Wsparcie: studenci Koła Naukowego F44Red
 • Terminy zajęć: cz.I
  – GRUPA II 03.04.2019 r., 10.04.2019 r., godz. 17.00-18.30 (ostatnie wolne miejsca- decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat)
  – Brak wolnych miejsc – GRUPA I 19.03.2019 r., 26.03.2019 r., godz. 17.00-18.30 (wtorki)
 • Koszt za udział w bloku warsztatowym: 60 zł,   Zgłoszenia: TUTAJ