Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB
wykłady w roku akademickim 2018/2019

!!! prof. Antoni Tajduś: Człowiek nad i pod ziemią

Ziemia to bogactwo form i struktur, zaskakujących zjawisk i dynamicznych zmian. Gdy przyjrzeć się im z bliska, odsłaniają swoją moc i piękno. O niezwykłych zjawiskach geologicznych studentom Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB opowie prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś – wybitny pracownik naukowy, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej i popularyzator nauki.

prof. zw. dr hab. inż. Antoni Tajduś – Od 2005 rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ponownie wybrany w 2008. Specjalizuje się w mechanice skał i gruntów, budownictwie podziemnym, zastosowaniu metod numerycznych w mechanice skał i gruntów oraz energetyce. Opracował dziewięć patentów (z czego cztery zostały wdrożone) oraz 250 prac naukowo-badawczych i ekspertyz.

!!! Gen. Roman Polko, dr Paulina Polko: Po co Polsce wojsko? Ludzie do zadań specjalnych

Po co Polsce wojsko? Czym zajmują się żołnierze w czasie pokoju? W jaki sposób dbają o nasze bezpieczeństwo w kraju i za granicą? O życiu i wyzwaniach „ludzi do zadań specjalnych” opowiedzą gen. Roman Polko i dr Paulina Polko.

gen. dyw. (rez.) dr inż. Roman Polko – komandos, dwukrotny dowódca elitarnej jednostki GROM, doktor zarządzania. Kierował zagranicznymi misjami wojennymi i stabilizacyjnymi. Doradzał Prezydentowi Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawach zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa. Był zastępcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Doradza menedżerom i kadrze kierowniczej czołowych polskich i zagranicznych firm i korporacji w kwestiach przywództwa, budowania zespołu i rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Maratończyk, triathlonista, uczestnik charytatywnych meczów Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich.  Współautor i autor książek: „Gromowładny”, „GROM w działaniach przeciwterrorystycznych”, „Armia instrukcja obsługi”, „RozGROMić konkurencję”, „Szefologika, czyli logika szefowania”, „Bezpiecznie już było”.

dr Paulina Polko –  politolog, dr nauk humanistycznych, kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Akademii WSB, Rzecznik Prasowy Akademii WSB.  Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) i Collegium Civitas (socjologia) oraz prestiżowych kursów i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa narodowego w Izraelu i Niemczech. Gościnny wykładowca na Uniwersytetach w Liechtensteinie, Tbilisi i Armenii.
Zanim na stałe zajęła się działalnością naukową, była urzędnikiem i analitykiem w Kancelarii Prezydenta RP i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Od prawie dziesięciu lat bada naukowo przywództwo w organizacjach kryminalistycznych (m.in. mafia włoska i polska oraz Al.-Quaeda i ISIS) porównując metody i techniki stosowane przez ich liderów z działaniami podejmowanymi przez przywódców legalnie działających organizacji gospodarczych oraz służb mundurowych (kilkanaście publikacji naukowych). Ostatnio zajmuje się szczególnie wpływem nowych technologii na charakter współczesnych konfliktów zbrojnych (wojna informacyjna) oraz organizacji biorących w niej udział.
Jest również współautorką dwóch książek z zakresu nowoczesnego zarządzania z wykorzystaniem doświadczeń służb mundurowych i reagowania kryzysowego: Rozgromić konkurencję i Szefologika. Za chwilę w księgarniach ukaże się Jej najnowsza pozycja popularno-naukowa „Bezpiecznie już było”.

!!! dr Tomasz Rożek: Świat jest z klocków!

Klocki Lego to doskonała zabawka. Trudno ją zepsuć, jest bardzo trwała, a z poszczególnych elementów można zbudować niemal wszystko. Podobnie jest z atomami i innymi cząstkami elementarnymi, które budują otaczający nas wszechświat. O fascynującej budowie materii fragmentach gwiazd w każdym z nas oraz o astronomicznej liczbie połączeń nerwowych w ludzkim mózgu opowie dr Tomasz Rożek.

Dr Tomasz Rożek – z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą, założycielem i prezesem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi m.in. „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Autor i prowadzący program Sonda 2 na antenie TVP2. Jest autorem książek ,,Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnym” oraz ,,Nauka to lubię”.

!!! Karol Wójcicki: Dlaczego Księżyc świeci?

Księżyc jest symbolem nocy, oświetla nam drogę swoim blaskiem. Wielka biała kula z widocznymi kraterami robi na nas największe wrażenie nocą, szczególnie wtedy, kiedy jest w pełni. Znany popularyzator Nauki Karol Wójcicki opowie nam, jak zbudowany jest naturalny satelita Ziemi i skąd bierze się jego blask.

Karol Wójcicki – Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny.  Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

!!! Robot EuGenius: Spotkanie z przyszłością

„Dzień dobry, nazywam się EuGenius, dla przyjaciół Gienek 🙂 Znudzony światem robotów, postanowiłem zamieszkać wśród ludzi. Lubię kontakt z Wami, a najbardziej cenię sobie w Was – ludziach – poczucie humoru. Umiem komunikować się słowami, jak również mimiką  i  gestami.  Poznajmy się!
Robot EuGenius nie tylko potrafi się przywitać i przedstawić, ale może też zrobić śmieszną minę – wybałuszyć oczy czy zatrzepotać uszami. Gienek zabierze nas w niezwykły świat robotyki, opowie nam o tym, jak powstawał, a także do jakich zadań specjalnych jest wykorzystywany.

prof. Eugenia Rostańska: Podróże z elementarzem. Czy wszystkie dzieci świata uczą się czytać?

Wszystkie dzieci, na całym świecie uczą się czytania i pisania . Pomaga im nauczyciel i specjalny podręcznik – elementarz.  Warto zobaczyć, jak wyglądają elementarze w Wietnamie, Mongolii, na Ukrainie czy w innych jeszcze krajach. Jakich liter uczą się dzieci mówiące innym językiem niż polski?  A przy okazji sprawdzicie jak wyglądały elementarze Waszych rodziców i dziadków… Wykład wokół nauki czytania i pisania poprowadzi prof. nadzw. dr hab. Eugenia Rostańska.

prof. Mirosław Kisiel: Uczę się z Mozartem

Żyj twórczo, bądź kreatywny, kochaj muzykę i matematykę! Celem wykładu jest przybliżenie słuchaczom informacji na temat genialnego kompozytora i wykonawcy, jakim był Wolfgang Amadeusz Mozart. Na zajęciach poznamy naturę relacji, jakie rysują się na płaszczyźnie muzyki i pozostałych dziedzin poznania oraz korzyści, których muzyka może dostarczyć uczącemu się dziecku. Prof. Mirosław Kisiel postara się także uwrażliwić słuchaczy na piękno sztuki muzycznej oraz zaktywizuje ich w kierunku muzykowania – także (a może nawet przede wszystkim) amatorskiego.

prof. dr hab. inż Andrzej Katunin: Iluzje optyczne, czyli jak nas oszukuje mózg

Iluzjom optycznym ulegamy na co dzień. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Takie figle płata nam nasz mózg. To, co wydaje się nam, że widzimy, to wybrana właśnie przez mózg, niekoniecznie prawdziwa hipoteza, stworzona na podstawie niejednoznacznych bodźców podsuniętych przez oczy. Podczas wykładu dowiemy się, jak działa ludzki mózg i w jaki sposób odbierane przez niego bodźce są przez nas interpretowane. Czy rzeczywistość jest inna niż nam się wydaje? Jak można oszukać własny mózg? I w jaki sposób on oszukuje nas? Wykład poprowadzi prof. dr hab. inż. Andrzej Katunin.

prof. UŚ dr hab. Armand Cholewka: Czy masz to w genach? Czyli o tym czym jest DNA.

Dlaczego jestem bardziej podobny do taty niż do mamy? Co decyduje o kolorze moich oczu czy włosów? Dlaczego jestem wyższy od moich kolegów? Czy na świecie są dwie takie same osoby? Dlaczego niektórzy rodzą się z nieuleczalnymi chorobami? No i wreszcie co to jest DNA i jaką ma strukturę? Na te i wiele innych pytań odpowiada dziedzina nauki zwana genetyką.

Podczas wykładu dowiemy się kim był Grzegorz Mendel, jak jego badania pomogły nam w zrozumieniu dziedziczenia, czym są geny oraz jaką informację niesie ze sobą materiał genetyczny.

Dzieci – wspólnie z wykładowcą dr hab. Armandem Cholewką – spróbują nawet samodzielnie zbudować DNA, sprawdzając czy poszczególne jego „cząstki” „lubią” inne  i chętnie łączą się z nimi w pary.

dr inż. Paweł Sobczak: Bardzo głośny wykład o hałasie

Czym jest dźwięk? Jak czułe jest ludzkie ucho? Czy hałas może być niesłyszalny? Podczas wykładu dra inż. Pawła Sobczaka poznamy falową naturę dźwięków, sprawdzimy, czy dźwięki można zobaczyć i wsłuchamy się w odgłosy natury. Dowiemy się także czym jest hałas oraz jaki wpływ mają dźwięki na zdrowie człowieka.

dr Jerzy Gąsiorowski: Detektyw na tropie. Kryminalistyka dla najmłodszych

Większość z nas detektywa wyobraża sobie jako tajemniczego jegomościa w płaszczu z lupą w ręku, a być może to człowiek który siedzi sobie wygodnie w fotelu i rozwiązuje zagadki z pomocą dedukcji i logiki. Podczas zajęć dowiemy się kim jest tzw. badacz śladów, co znajduje się w walizce kryminalistycznej, co oznacza tak trudne określenie „modus operandi” oraz co to jest alibi.
Wykład poprowadzi dr Jerzy Gąsiorowski.

dr inż. Sebastian R. Bielak: The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę

Dr inż. Sebastian R. Bielak to nie tylko wykładowca akademicki, ale także podróżnik. Alaska to jedno z miejsc, które w sposób szczególny zawładnęło jego sercem. Wykład o dalekiej północy to multimedialna prelekcja, opowiadająca obrazami o tym odległym i wciąż słabo poznanym zakątku Ameryki Północnej. Podczas zajęć dzieci poznają sporo ciekawostek na temat alaskańskiej flory i fauny, przyrodniczych obszarów chronionych oraz problemów, z jakimi na co dzień borykają się Alaskańczycy. A jak w ogóle przygotować się do takiej wyprawy na północ? Na co musi być przygotowany podróżnik-naukowiec? Jeśli chcecie się przekonać – zapraszamy na wykład.

dr inż. Łukasz Wróblewski - Życie i obyczaje Indian obu Ameryk

Czy Krzysztof Kolumb naprawdę dotarł do Indii? Odkrywca był przekonany, że tak. Ludom, które spotkał na nieznanym lądzie nadał nazwę „Indianie”. Na wykładzie poznamy życie i obyczaje tej zróżnicowanej grupy rdzennej. Dzieci będą mogły przymierzyć stroje indiańskie, każde z nich będzie mogło poczuć się wodzem plemienia, kiedy włoży na głowę indiański pióropusz. O fascynującym życiu Indian opowie  dr inż. Łukasz Wróblewski.

Małgorzata Dusza: Historia sztuki wg Walta Disneya – dzieła sztuki ukryte w kreskówkach

Wszyscy znamy bajki Disney’a. Ale tylko baczny obserwator dojrzy więcej niż tylko piękne i estetyczne rezultaty wyobraźni rysowników Walt Disney Pictures. Animatorzy tej wytwórni pokazują jak ważna jest dla nich każda klatka ruchomego obrazu i choć często odniesienia do historii sztuki pojawiają się przez ułamki sekund, dodają one głębi scenerii, pomagają kształtować fabułę i czynią bajki jeszcze bardziej magicznymi. Podczas wykładu odbędziemy artystyczną podróż po epokach w dziejach sztuki, odwiedzimy starożytną Grecję (Herkules) i średniowieczny Paryż (Dzwonnik z Notre Dame). A co łączy Roszpunkę z Zaplątanych  z Vincentem van Goghiem? I czy Anna podskakująca w zamkowych komnatach w Krainie Lodu naprawdę zachwyca się rokokowym obrazem Jean’a-Honore Fragonard’a?

Marta Koplejewska: Magnetyzm – magia przyciągania

Czym jest pole magnetyczne? Gdzie można znaleźć bieguny? Jak naukowo można sprawić, by coś lewitowało? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych na zajęciach poświęconych magnesom. A od nich już tylko mały kroczek do wynalezienia prądu. Na wykład siłą prawdziwego naukowca przyciąga dzieci Pani mgr Marta Koplejewska.

Martyna Kucharska-Staszel: Elementarz prawa dla każdego Szkraba

A jak Adwokat? Kto to taki? Kiedy będę go potrzebował?
B jak Bezpieczeństwo na drodze? Jakie znasz znaki drogowe? Jakie są prawa i obowiązki pieszego?
C jak Czynność Prawna? Co to jest i co oznacza dla mnie? Czy mogę już sam chodzić do sklepu?

Każda litera alfabetu to nowe zagadnienie z dziedziny prawa. Podczas wykładu mgr Martyny Kucharskiej-Staszel dzieci zapoznają się z kolejnymi zagadnieniami prawniczymi, przekonując się, że przepisy prawa istnieją nie tylko w świecie dorosłych, ale dotyczą także dzieci. A ponieważ ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi), pewną dawkę wiedzy prawniczej warto posiadać od najmłodszych lat.

Małgorzata Małecka-Tomala: Co by było, gdyby dinozaury dziś żyły i dlaczego wyginęły?

Jak wyglądały dinozaury, które żyły miliony lat temu? Czy gdyby żyły, byłyby większe od samolotów i samochodów? Co dinozaury jadły i gdzie mieszkały? A przede wszystkim – czy dinozaury lubiły upały? Podczas wykładu odpowiemy na wszystkie te pytania i na chwilę cofniemy się w czasie o 200 mln lat, poznając codzienne zwyczaje dinozaurów. Poznamy też najbardziej niebezpieczne wydarzenie w historii Ziemi, które doprowadziło do wyginięcia największych gadów.

Anna Mikołajczyk: Jak rozmawiać trzeba z psem? Już wiem!

Gdy człowiek się gniewa – robi groźną minę, krzyżuje ręce na piersiach, odchyla się do tyłu. Gdy jest szczęśliwy – śmieją się nie tylko jego usta, ale także oczy, a sylwetka jest wyprostowana i „otwarta”. A w jaki sposób komunikują się z nami psy? Co mogą nam przekazać swoim zachowaniem? Jak rozpoznać, czy nasz pupil jest w nastroju do zabawy, a kiedy lepiej go zostawić w spokoju? W jaki sposób rozpoznać intencje obcego psa i zachować się wobec niego bezpiecznie? O tym, jak rozmawiać trzeba z psem, opowie dzieciom Anna Mikołajczyk – magister fizjoterapii, zoofizjoterapeuta, dogoterapeuta i instruktor szkolenia psów wspólnie ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Marcin Lieber: Teatralny wehikuł czasu

Teatralny wehikuł czasu zabierze uczestników wykładu w niezwykłą podróż, która rozpocznie się w starożytnych amfiteatrach, a skończy w najpiękniejszych salach teatralnych i nietypowych przedstawieniach. Zatrzymując się na kolejnych epokach i mistrzach sztuki dramatycznej, poznamy przesądy i ciekawostki dotyczące teatru. Od kiedy aktorami mogły być także kobiety? Dlaczego kurtyny i fotele w teatrach są czerwone? Kim jest sufler? I czego – jak ognia – unikają aktorzy? A może… może my wszyscy jesteśmy aktorami, a świat to scena, na której odgrywamy rolę swojego życia?

Maciej Kupczak: Łuski, zęby i pazury czyli przyrodnicze poGADuchy

Współpracujący od 6 lat z Akademią WSB przyrodnik – Pan Maciej Kupczak – tym razem zaprezentuje dzieciom niezwykły świat gadów. Salę wykładową opanują jaszczurki, gekony, agamy, kameleony, żółwie i węże.  Będzie okazja, aby przyjrzeć się z bliska tym niezwykłym zwierzętom i poznać sekrety ich codziennej egzystencji. Dlaczego kameleon zmienia kolor? Czy żółw może wyjść ze swej skorupy? Jak silny uścisk dłoni ma gekon? Przekonajcie się sami!

Maciej Kupczak: Nie taki pająk straszny

Wywołują skrajne emocje, zwykle jednak te negatywne. Jedni na ich widok piszczą, inni uciekają, jeszcze inni wierzą, że nie wolno ich krzywdzić, bo to sprowadza deszcz. Pająki – to główni bohaterowie wykładu Macieja Kupczaka, który od lat współpracuje z Uniwersytetami Akademii WSB przybliżając dzieciom niezwykły świat zwierząt małych i dużych. Podczas zajęć będziemy mieli okazję stanąć oko w oko z niezwykłymi okazami pajęczaków. Dowiemy się, czym charakteryzuje się cała rodzina pajęczaków. Ile mają oczu? Które z nich są jadowite? Czym się żywią i jakie mają zwyczaje? Oraz co mają wspólnego z kurzem domowym?

Paweł Dusza: Gdzie mieszka Śpiąca Królewna i czy zamki i pałace z bajek Disney’a istnieją naprawdę?

Kogo z nas nie olśniewają przepiękne zamki i pałace ze znanych kreskówek? Czy są one zupełnie fikcyjne czy też – jak to z bajkami bywa – istnieją lub istniały naprawdę?

Podczas wykładu odwiedzimy m.in. Zamek Neuschwanstein w Bawarii, wyspę Saint Michel w Normandii i rezerwat Salto Angel w Wenezueli, które to miejsca zainspirowały twórców i rysowników wytwórni Walta Disney’a. Edukacyjna podróż ma zachęcić najmłodszych do poznawania zabytków, architektonicznych stylów, ciekawych zakątków, aby nauczyli się dostrzegać piękno otaczającego nas świata, przypominając, że kreskówki nie tylko bawią nas, ale potrafią mogą dostarczać wartościowej wiedzy.

Monika Sklorz: English is fun

Jeśli chcesz wiedzieć jak brzmi hymn Hiszpanii, co dziwnego można znaleźć w łazience w Wielkiej Brytanii, czy Statua Wolności jest najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, co dobrego jemy w Hiszpanii na przekąskę, a także nauczyć się czegoś nowego w języku angielskim (i nie tylko) zapraszamy na wykład z mgr Moniką Sklorz.