Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB
wykłady w roku akademickim 2019/2020

dr n. med. Michał Zembala - "Jak przeprowadzić operację przeszczepu serca?"

Jak zbudowane jest serce? Jak działają jego mechanizmy? Jak trudna jest operacja przeszczepu serca ? I o tym jak wygląda praca kardiochirurga opowie dr n.med. Michał Zembala.

dr n. med. Michał Zembala – kardiochirurg, kierownik Oddziału Kardiochirurgii i Transplantologi Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

dr hab. Sławomir Wronka – „Energia z łyżeczki wody”

Jak powstaje energia elektryczna w elektrowniach konwencjonalnych, a jak w elektrowniach jądrowych i termojądrowych? Dlaczego reaktory termojądrowe mają szanse stać się najważniejszymi urządzeniami w XXI w.? i jak bardzo trudna jest praca naukowca podczas pracy nad projektem ITEE czyli Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorem Termonuklearnym?Tego wszystkiego dowiemy się na wykładzie dr Sławomira Wronki – niegdyś odtwórcy roli Adasia Niezgódki w filmie „Pan Kleks”.

dr inż. Sławomir Wronka – absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od 1997r. związany z Instytutem Problemów Jądrowych w Świerku. W 2002 r obronił doktorat z dziedziny fizyki wysokich energii. Od kilku lat zaangażowany w projektowanie i budowę unikalnych urządzeń, głównie akceleratorów i detektorów cząstek, na potrzeby nauki, medycyny i przemysłu.

dr Tomasz Rożek - „Czy można prowadzić wykopaliska na niebie?”

Czy wiesz, że dzisiaj w kometach widzimy dokładnie tę samą materię, która ponad 4 miliardy lat temu tworzyła Układ Słoneczny?Komety zbudowane są z najstarszych kawałków Układu Słonecznego. Badamy je, by poznać przeszłość (podobnie do archeologa robiącego wykopaliska pod ziemią, czy na dnie morza), ale też po to, żeby lepiej rozumieć teraźniejszość i spróbować odkryć przyszłość. Wbrew pozorom metody pracy badaczy komet i archeologów nie są wcale tak różne. Co więcej, naukowcy zajmujący się zupełnie innymi dyscyplinami nierzadko posługują się tymi samymi narzędziami. Co dron ma wspólnego z teleskopem?

Dr Tomasz Rożek – z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą, założycielem i prezesem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi m.in. „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Autor i prowadzący program Sonda 2 na antenie TVP2. Jest autorem książek ,,Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnym” oraz ,,Nauka to lubię”.

Bogumiła "Miłka" Raulin - "Jak zdobyć Koronę Ziemi"

O przekraczaniu ludzkich granic, pasji zdobywania, walce o życie oraz o tym jak zdobyć Koronę Ziemi, opowie najmłodsza zdobywczyni Korony Ziemi, Bogumiła Raulin.

Bogumiła „Miłka” Raulin –  z wykształcenia i zawodu mgr inżynier trakcji elektrycznej. Podróżnik, fotograf, organizator wypraw podróżniczych. Pilot szybowcowy III klasy, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. Mama 8 letniego Jeremiego wierząca w umiejętność rozdawania POZYTYWNEJ ENERGII i niepodważalną  SIŁĘ MARZEŃ W 2018 r. została najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi (35 lat i 19 dni w dniu zdobycia szczytu Mt. Everest, 22 maja 2018) w wersji 9 szczytowej.

Wiktor Niedzicki - "Metrologia. Sztuka wykrywania oszustw"

Nie lubimy oszustów. Zaniżają wagę produktów, sprzedają nam mniejszą czekoladę lub wafelek. Cieńsze płótno lub wolniejszy procesor. Oszustwo można odkryć dzięki pomiarom. Ponoć „człowiek miarą wszechrzeczy”. Sztuka mierzenia przez stulecia łączyła się z oszustwami. Była (i jest) częścią naszej kultury.Dlaczego Kain zabił Abla? Czemu Archimedes wyskoczył nago z wanny? Co ukrył Ptolemeusz? Czy ludzie lubili geodetów? Jak powstał „metr”? Po co Kolumb oszukał królów?O ciekawych, a często kryminalnych historiach związanych z pomiarami opowie popularyzator nauki, Wiktor Niedzicki.

Fizyka to pomiary. Jeśli wyniki pomiarów nie są zgodne z teorią, uczeni biorą się do pracy. Tak zrodziły się zasady zachowania, ale także teoria względności i teoria kwantów.  Dzięki pomiarom wiemy jak zbudowane jest jądro atomu i analizujemy zderzenia czarnych dziur. Naukowcy w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN mierzą światło, które emitują super szybkie cząstki i wibracje neutronów.

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą opowieścią o pomiarach.

Wiktor Niedzicki – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki oraz autor programów telewizyjnych „Laboratorium” oraz „Kuchnia”.

 

prof. Mirosław Kisiel - „Stanisław Moniuszko – w muzycznym kolorycie artystycznej podróży od pieśni do opery"

Wykład jest swoistą wyprawą w przestrzeń muzyki wokalnej, w której pogodny i sielankowy charakter przeplata się z dramaturgią i nostalgią. Twórczość Stanisława Moniuszki skutecznie opiera się upływowi czasu i zachowuje swoją atrakcyjność także dla współczesnych odbiorców.

dr hab. Mirosław Kisiel –  wykładowca Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie pedagogiki muzycznej, autor publikacji z zakresu teorii muzyki, edukacji muzycznej oraz artykułów o wymiarze popularyzatorskim.

dr hab. Armand Cholewka, prof. UŚ - „Co nas ziębi, co nas grzeje - temperatura naszego ciała"

Co to jest temperatura? Jak ją mierzyć?
Czy temperatura ciała człowieka jest ważnym wskaźnikiem naszego zdrowia i dlaczego?
Kiedy nasz organizm może ulec wyziębieniu a kiedy przegraniu – czym to grozi?
Jak wygląda mapa termiczna naszego ciała?
Wykład jest połączony z pokazami, w których wykorzystana zostanie nowoczesna metoda obrazowania termicznego – termowizja.
Na wszystkie te pytania odpowie dr hab. Armand Cholewka, prof. UŚ

dr inż. Łukasz Wróblewski - "Astrolabium a współczesny komputer"

Jak w dawnych czasach obserwowano niebo? Czy Mikołaj Kopernik posługiwał się teleskopem? Do czego służyły astrolabium i sekstant? I jak się ma do tego komputer? Na te wszystkie pytanie odpowie dr inż. Łukasz Wróblewski. Ponad to studenci zapoznają się z  historią odkryć atronomicznych i będą mieli możliwość obejrzenia z bliska narzędzi, które w przeszłości służyły do obserwacji i badań nieba.

dr inż. Sebastian R. Bielak - „Bieszczady. Kraina bezkresnych połonin”

„Bieszczady. Kraina bezkresnych połonin” – prelekcja o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, krajobrazach polskich Bieszczad, tradycyjnej kuchni łemkowskiej, lokalnej architekturze, kulturze oraz atrakcjach turystycznych regionu.

Dr inż. Sebastian R. Bielak to nie tylko wykładowca akademicki, ale także podróżnik.

mgr Paweł Dusza - "Z wizyta u Śpiącej Królewny"

Kogo z nas nie olśniewają przepiękne zamki i pałace ze znanych kreskówek? Czy są one zupełnie fikcyjne czy też – jak to z bajkami bywa – istnieją lub istniały naprawdę?

Podczas wykładu odwiedzimy m.in. Zamek Neuschwanstein w Bawarii, wyspę Saint Michel w Normandii i rezerwat Salto Angel w Wenezueli, które to miejsca zainspirowały twórców i rysowników wytwórni Walta Disney’a. Edukacyjna podróż ma zachęcić najmłodszych do poznawania zabytków, architektonicznych stylów, ciekawych zakątków, aby nauczyli się dostrzegać piękno otaczającego nas świata, przypominając, że kreskówki nie tylko bawią nas, ale potrafią mogą dostarczać wartościowej wiedzy.

Martyna Kucharska-Staszel - „Mały człowiek - Duża wyobraźnia - Wielka odpowiedzialność"

Jak odpowiedzialnie korzystać z internetu? Jak ustrzec się przed dyskryminacją w sieci?  Jak oddzielić wirtualny świat od rzeczywistości? Jaką odpowiedzialność ponosi się za żartobliwe telefony do służb takich jak pogotowie, policja czy straż pożarna? Na te  wszystkie pytania odpowie prawnik  Martyna Kucharska – Staszel. 

Maciej Kupczak - „Co w stawie piszczy?"

Współpracujący od 6 lat z Akademią WSB przyrodnik – Pan Maciej Kupczak – tym razem zaprezentuje dzieciom niezwykły świat płazów.

Podczas wykładu spotkamy się oko w oko z kumakami, żabami , ropuchami, salamandrami i traszkami. Spotkamy płazy, którym udaje się nigdy nie dorosnąć i zawsze być dzieckiem. Będą też takie, które w momencie zagrożenia nie uciekają, tylko kładą się na plecach i pokazują swój odstraszający brzuszek. Co więcej, poznamy jedną z największych ropuch na świecie o sympatycznej nazwie – aga.

mgr Maciej Kupczak – Entomolog. Absolwent kierunku biologia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Pasjonat i popularyzator wiedzy z zakresu owadów w szczególności biologii motyli i straszykowatych. Autor i współautor kilku artykułów naukowych.

Marcin Lieber - „Ziemia 2.0"

Ziemia 2.0 to próba zmierzenia się z tym, jak jest, a jak być może w przyszłości. Podczas wykłądu odpowiemy na pytania, jaki wpływ mamy na zaśmiecanie naszej planety i co możemy zrobić, aby ograniczyć to do minimum?